Blog

24-4-2021
Strachom zo zubného ošetrenia trpí asi 10 až 15 percent populácie. „Aj keď si tento strach nevieme predstaviť, treba pacientovi veriť. Nikto by sa mu za to nemal vysmievať alebo to spochybňovať. Ak sa viem vcítiť do pocitu pacienta, získam si jeho dôveru. On vie, že je v dobrých rukách a ja viem, že potrebuje viac času na ošetrenie,“ hovorí zubný lekár Martin Plevák z Lindau Aesthetic.

24-4-2021
V zubnom lekárstve existuje nový spôsob, ako plánovať vzhľad úsmevu. Táto technológia sa volá smile design (čítaj smajl dizajn), ktorý sa dá preložiť ako dizajn úsmevu. Aj úsmev vedia niektorí lekári pri rekonštrukcii zubov nadizajnovať tak, aby vyzeral zdravo, krásne, a najmä prirodzene. Je to trend životného štýlu, ktorý je vo svete rozšírený viac ako u nás.

24-4-2021
Viete, že existuje teleskopická snímateľná zubná náhrada? Hovorí sa jej aj teleskopický mostík alebo teleskopická protéza. Prinesie nepochybne vyšší štandard, ako zažili predchádzajúce generácie. Starých ľudí klasické protézy omínali. Prekrývali celé podnebie, niektorí ich preto nenosili stále, nasadzovali si ich iba pred jedlom.

24-4-2021
Kto by nechcel mať úsmev ako Angelina Jolie alebo ktorákoľvek iná celebrita. Na trhu sú fazety (veneer) – revolučné zubné materiály. Vyrobili ich z ultratenkej keramiky, ktorej hovoria aj translucentná. Na ilustráciu, majú od 0,2 - 0,36 mm. Aký je rozdiel medzi fazetami a korunkami?

Baktérie sa usadia na zuboch do 24 hodín po zubnej hygiene
24-4-2021
V ústach dospelého človeka je asi 50 miliárd baktérií. Nás zaujímajú najmä tie, ktoré sú zodpovedné za zubný kaz a za parodontitídu. Ako sa dá s nimi vychádzať tak, aby nám neublížili? Kde sa v ústnej dutine najviac usadzujú?

24-4-2021
Lindau Aesthetic má profesionálnu lampu na bielenie zubov, takzvaný Bleaching. Je to novinka nemeckej kvality, ktorú  prezentovali na Svetovej výstave IDS. Zohľadňuje vyše dvadsaťročné skúsenosti v oblasti bielenia zubov.

Parodontitída sa dá liečiť
24-4-2021
Trápi vás parodontitída, ľudovo paradentóza?  Pred rokmi hádam každý s týmto ochorením prišiel o zuby a nahradila mu ich vyberateľná nepohodlná protéza. Toto ochorenie najviac postihuje ľudí od 30 do 65 rokov. Dnes naň máme vedecky overený systém liečby. Platí, že čím je pokročilejšia, tým je horšia prognóza liečby. Na zubné ošetrenie treba preto prísť čo najskôr.

24-4-2021
Tam, kde má byť zub, máte prázdne miesto? Riešením môže byť zubný implantát. Implantát, zväčša titánový, sa vloží do kosti a zastupuje zubný koreň. Musí byť pevne zasadený v kosti. Keď pacientovi dlho chýba zub, kosť ustúpi, zmenší sa a treba ju nadstaviť.

24-4-2021
Biely povlak na jazyku znamená, že sa na ňom rozmnožujú baktérie. Ľahko sa usadzujú na jazyku, pretože jeho povrch je členitý a štruktúrovaný. Baktérie treba odstrániť čo najskôr. Spôsobujú nepríjemný dych, ale za určitých podmienok aj parodontitídu a zubný kaz.

24-4-2021
Preventívna prehliadka chrupu je dôležitá pre zdravie zubov. Ak si myslíte, že je to zbytočné, mýlite sa. Význam preventívky nie je iba zapísať kaz, ale vysvetliť pacientom, ako kazu predchádzať. Prevencia je veľmi dôležitá.