parodontitida-uvodna

Parodontitída brala zuby, dnes ju liečia

Trápi vás parodontitída, ľudovo paradentóza?  Pred rokmi hádam každý s týmto ochorením prišiel o zuby a nahradila mu ich vyberateľná nepohodlná protéza. Toto ochorenie najviac postihuje ľudí od 30 do 65 rokov. Dnes naň máme vedecky overený systém liečby. Platí, že čím je pokročilejšia, tým je horšia prognóza liečby. Na zubné ošetrenie treba preto prísť čo najskôr.

 

Liečba sa začína u lekára

Dobrá správa je, že parodontitída sa dá v začiatočnom štádiu úspešne liečiť aj bez straty zubov. Základnom  účinnej terapie je profesionálna dentálna hygiena, ktorou sa vyčistí povrch zubov od tvrdých a mäkkých povlakov. Na ňu nadväzuje ošetrenie a dezinfekcia pod ďasnami. 

„Kým sa parodontitída úplne nevylieči, odporúčame dentálnu hygienu 4-krát do roka. Po jej vyliečení stačí 2 razy tak, ako by mali chodiť všetci,“ povedal zubný lekár Martin Plevák z Lindau aesthetic.

Platí, že keď už raz mal pacient toto ochorenie, je náchylnejší na vznik nového zápalu. Vie mu predísť iba správnym čistením zubov aj medzizubných priestorov a pravidelnou dentálnou hygienou v ambulancii.  

 

Nevpusťme baktérie do kosti

Parodontitída sa začína tak, že sa v ústnej dutine usadia baktérie a toxíny. Pri nesprávnej zubnej hygiene sa v ústach dobre cítia, rozmnožujú sa a napádajú ďasná. Najprv vznikne povrchový zápal ďasien

„Zápal sa postupne zväčšuje, ďasná viac a viac krvácajú. Keď sa baktérie a toxíny dostávajú hlbšie do kosti, vtedy hovoríme o parodontitíde. Organizmus sa chce chrániť a kosť redukuje. To má negatívny vplyv na pevnosť zubov. 

Kývavé zuby sa ťažšie čistia a plocha na usadzovanie povlaku sa zväčšuje. Sú teda rizikovejšie a treba sa o ne lepšie starať,“ dodáva zubný lekár Martin Plevák. 

 

Na vine je nesprávna hygiena

Počas liečby parodontitídy je potrebné zamedziť tvorbe nového zubného povlaku, vymeniť staré plomby za nové kvalitnejšie výplne.

Najmä vtedy, ak sa nachádzajú aj v medzizubných priestoroch a nedajú sa správne čistiť.

Zápal ďasien vzniká na 98-99 % nedostatočnou ústnou hygienou. Zvyšné percento je spôsobené inými ochoreniami, ktoré sa môžu manifestovať na ďasnách, no je to naozaj ojedinelé.

Aj užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív, môže mať za následok zápal ďasien.

foto: lindauaesthetic, adobestock