parodontitida-uvodna

Parodontitída brala zuby, dnes ju liečia

Trápi vás parodontitída, ľudovo paradentóza?  Pred rokmi hádam každý s týmto ochorením prišiel o zuby a nahradila mu ich vyberateľná nepohodlná protéza. Toto ochorenie najviac postihuje ľudí od 30 do 65 rokov. Dnes naň máme vedecky overený systém liečby. Platí, že čím je pokročilejšia, tým je horšia prognóza liečby. Na zubné ošetrenie treba preto prísť čo najskôr.

Parodontitída je zápalové ochorenie tkanív, ktoré obklopujú a podporujú zuby, vrátane ďasien, kostí a väzivového aparátu. Je to vážna forma zubného ochorenia a ak sa nelieči, môže viesť k poškodeniu tkanív, strate zubov a dokonca aj k zdravotným komplikáciám.

Príčiny parodontitídy 

Hlavnou príčinou parodontitídy je hromadenie baktérií a zubného povlaku (plaku) na zuboch a v priestoroch medzi zubmi a ďasnami. Ak sa plak neodstráni pravidelným čistením zubov a dentálnou hygienou, môže sa mineralizovať a tvoriť tvrdý povlak, nazývaný zubný kameň. 

Baktérie obsiahnuté v plaku a zubnom kameni vyvolávajú zápalovú reakciu, ktorá poškodzuje ďasná a postupne postihuje aj kosti a väzivá, ktoré udržiavajú zuby na mieste.

Príznaky parodontitídy môžu zahŕňať:

  1. Krvácanie dasien pri čistení zubov alebo žuvaní potravy.
  2. Začervenanie, opuch a bolesť ďasien.
  3. Odhalenie zubných krčkov (čo môže spôsobiť citlivosť zubov).
  4. Zvýšená pohyblivosť zubov.
  5. Zápach z úst (halitóza).
  6. Zmena tvaru medzier medzi zubami alebo skusu zubov.

Liečba parodontitídy zvyčajne predstavuje kombináciu zubného ošetrenia a zmeny životného štýlu.

Zahŕňa to:

  1. Hĺbkové čistenie zubov (dentálna hygiena) - zubný hygienik alebo zubný lekár vyčistí zuby, odstráni plak a zubný kameň z povrchov zubov a zubných medzier.
  2. Fajčenie má negatívny vplyv na zdravie ďasien a môže spomaliť pripadne komplikovať liečbu. Odporúča sa úplne prestať s fajčením.
  3. Zlepšenie ústnej hygieny - pravidelné a správne čistenie zubov, používanie dentálnych pomôcok a vyplachovanie ústnej dutiny antibakteriálnymi roztokmi môžu pomôcť kontrolovať plak a zabrániť jeho hromadeniu.
  4. V pokročilých prípadoch parodontitídy môže byť potrebné chirurgické ošetrenie na odstránenie poškodených tkanív, obnovu kostí a podporu ďasien a zubov.

liečba parodontitídy

Liečba parodontitídy sa začína u lekára

Dobrá správa je, že parodontitída sa dá v začiatočnom štádiu úspešne liečiť aj bez straty zubov. Základnom  účinnej terapie je profesionálna dentálna hygiena, ktorou sa vyčistí povrch zubov od tvrdých a mäkkých povlakov. Na ňu nadväzuje ošetrenie a dezinfekcia pod ďasnami. 

„Kým sa parodontitída úplne nevylieči, odporúčame dentálnu hygienu 4-krát do roka. Po jej vyliečení stačí 2 razy tak, ako by mali chodiť všetci,“ povedal zubný lekár Martin Plevák z Lindau aesthetic.

Platí, že keď už raz mal pacient toto ochorenie, je náchylnejší na vznik nového zápalu. Vie mu predísť iba správnym čistením zubov aj medzizubných priestorov a pravidelnou dentálnou hygienou v ambulancii.  

 

Nevpusťme baktérie do kosti

Parodontitída sa začína tak, že sa v ústnej dutine usadia baktérie a toxíny. Pri nesprávnej zubnej hygiene sa v ústach dobre cítia, rozmnožujú sa a napádajú ďasná. Najprv vznikne povrchový zápal ďasien

„Zápal sa postupne zväčšuje, ďasná viac a viac krvácajú. Keď sa baktérie a toxíny dostávajú hlbšie do kosti, vtedy hovoríme o parodontitíde. Organizmus sa chce chrániť a kosť redukuje. To má negatívny vplyv na pevnosť zubov. 

Kývavé zuby sa ťažšie čistia a plocha na usadzovanie povlaku sa zväčšuje. Sú teda rizikovejšie a treba sa o ne lepšie starať,“ dodáva zubný lekár Martin Plevák. 

liečba parodontitídy

 

liečba parodontitídy

Na vine je nesprávna hygiena

Počas liečby parodontitídy je potrebné zamedziť tvorbe nového zubného povlaku, vymeniť staré plomby za nové kvalitnejšie výplne.

Najmä vtedy, ak sa nachádzajú aj v medzizubných priestoroch a nedajú sa správne čistiť.

Zápal ďasien vzniká na 98-99 % nedostatočnou ústnou hygienou. Zvyšné percento je spôsobené inými ochoreniami, ktoré sa môžu manifestovať na ďasnách, no je to naozaj ojedinelé.

Aj užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív, môže mať za následok zápal ďasien.

foto: lindauaesthetic, adobestock

Je dôležité preventívne kontrolovať a konzultovať stav parodontu so zubným lekárom, ak máte príznaky parodontitídy, pretože včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť ďalšiemu poškodeniu zubov a tkanív. Pravidelné návštevy zubného lekára a udržiavanie dobrej ústnej hygieny sú kľúčové pre prevenciu parodontitídy a ochrany zdravia zubov a celého tela.

 

Napište nám Zavolejte nám