zubne-fazety-a-korunky

Rozdiel medzi zubnou korunkou a fazetou

Kto by nechcel mať úsmev ako Angelina Jolie alebo ktorákoľvek iná celebrita. Na trhu sú fazety (veneer) – revolučné zubné materiály. Vyrobili ich z ultratenkej keramiky, ktorej hovoria aj translucentná. Na ilustráciu, majú od 0,2 - 0,36 mm. Aký je rozdiel medzi fazetami a korunkami?

Fazety sa nasadzujú na pôvodný zub tak, že ho z prednej strany doslova obložia. Niekedy netreba pôvodný zub obrúsiť vôbec, stačí naň nasadiť fazetu. Vždy závisí od toho, koľko miesta má klient medzi zubami. Ak sú zuby príliš natesno, stačí ich obrúsiť len nenápadne. Oveľa menej, než pred nasadením korunky. 

Fazety sa dajú prispôsobiť vlastným zubom tak, že nevidieť cudzí materiál. Vhodné sú na opotrebované zuby s ošúchanou sklovinou, čo sa niekedy deje škrípaním. Efektne korunku predĺžia a vylepšia zhryz.  

 

Starostlivosť o fazety

Starostlivosť o fazety

Farbu a tvar zubov vie skúsený zubár dobre nastaviť, najlepšie na počítačovej vizualizácii. Povrch zubov je vyleštený a dokonale hladký. Farebne sa nemení ani o niekoľko rokov.

Keď porovnáte obrázok zubov s fazetami po výkone a obrázok zhotoveným po piatich rokoch, nevidíte rozdiel.

Samozrejme za predpokladu, že pacient má dobrú dentálnu starostlivosť. Nie je iná, ako pri vlastných zuboch. Denné domáce čistenie s kefkou a zubnou niťou. A dva razy do roka profesionálna zubná hygiena, ktorá zlikviduje baktérie aj pod ďasnami.

 

Správne nasadenie

„Najdôležitejšie je precízne nasadenie faziet tak, aby sa časom neuvoľnili. V ústach je vlhké prostredie, na zuby pôsobia horúce a studené nápoje. Kompozitný cement musí spĺňať určité kritériá. 

Správne nalepenie faziet je jedným z hlavných faktorov dlhovekosti. Vtedy vydržia tak dlho, ako korunky,“ povedal Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera – Lindau aesthetic.

Ako ďalej dodal, najprv treba s pacientom skonzultovať jeho stav. Niekedy by bolo zbytočné robiť fazety. To najmä v prípade, ak má pacient problémy s čelusťou alebo čelustným kĺbom.

Starostlivosť o fazety

 

Korunky sú hrubšie

Korunky sú hrubšie

Od faziet sú korunky hrubšie, aby odolávali veľkému tlaku pri zahryznutí. Sú určené na zadné viac zaťažené zuby, alebo na predné výrazne poškodené zuby. Pri korunke treba zuby zbrúsiť o milimeter nielen zhora, ale aj z celého obvodu. Ak sú na zube tmavšie miesta, ktoré nemajú presvitať, môže sa ísť aj hlbšie.   

Keby ste sa zbrúseného zuba dotkli jazykom, pocitovo sa vám môže zdať, že zo zuba ubudlo oveľa viac. Pocit nebude trvať dlho, na obrúsené zuby sa nasadí provizórna korunka.

Na stoličky patria korunky alebo iba polokorunky – onlaye, ktoré keramickým materiálom prekrývajú žuvaciu plochu. 

 

Keramika je trend

Kým pred 30 rokmi si nové zuby dávali robiť najmä herci, hlásateľky, speváci a ľudia na očiach, dnes sa pekný úsmev stáva samozrejmosťou pre všetky povolania

Či sú to už ženy v domácnosti, učiteľky, úradníčky či zdravotné sestry. Mnohé ďalšie hľadajú možnosť ako zlepšiť svoj vzhľad. Do ambulancie chodia riešiť svoj chrup aj muži, no väčšina neskoro, keď je už zle. 

Krivé zuby, príliš vysunuté ďasno, poškodené zuby či nepekné amalgámové plomby sa dajú opraviť. Niekedy práve výzor zubov človeka frustruje rovnako trebárs ako nadbytočné kilá. Po rekonštrukcii zubov vráti sebavedomie alebo dobrý pocit a úsmev.

keramické fazety

 

Úsmev je odmena

„Mám rád ten moment, keď dokončím nasadenie nových zubov a pacient sa uvidí v zrkadle. Každý reaguje nekonečným úsmevom. Nefalšovaným, zo srdca. Pacienti mi občas napíšu ďakovací e-mail, ako im to zmenilo život. Je to milé,“ dodáva Martin Plevák.

Zdravé biele zuby patria k lifestylu, symbolizujú zdravie, príťažlivosť, úspešnosť, sympatiu. Otvárajú dvere k úspechu, priateľstvu, partnerstvu, prosto k novým možnostiam. Zdravý úsmev je dôležitý pre prvý dojem, ktorý nepozná reparát. Doplní ho váš charakter a morálne kvality. 

Fazety ako materiál posunuli zubné lekárstvo ďalej. Zachovávajú takmer celý zub. Vytlačili kovokeramické korunky s kovovým základom. Lekári majú možnosť ošetrovať pacientov čo najmenej invazívne.   

 

Rozdiel medzi zubnou korunkou a fazetou

Z vašich otázok 

Na koľko zubov je nevyhnutné dať si urobiť fazety, aby som mal(a) pekný úsmev?

-   Aj na jeden, ak je zlomený. Zvyčajne horných 6 zubov, ale je to individuálne.

Aký je rozdiel medzi fazetami a porcelánovými korunkami?

-    Fazety sú tenšie a tvrdšie, sú určené na menej zničené predné zuby, ktoré esteticky vylepšia. Na zadný chrup nasadzujeme korunky. Korunky a fazety zlepšujú tvar a funkciu poškodených zubov, poskytujú permanentné estetické riešenie úsmevu.  Ak sú predné zuby viac poškodené, môže byť keramická korunka vhodnejším riešením ako fazeta.

Materiál   Zubné korunky Zubné fazety 
Hrúbka keramiky  1 - 1,5 milimetra 0.3 - 0,5 milimetra
Na ktoré zuby sa používa všetky  iba predné zuby

foto: lindauaesthetic , adobestock (1)

Napište nám Zavolejte nám