strach-zo-zubneho-lekara-small-unsplash

Hovorí vám niekto o strachu zo zubára? Verte mu

Strachom zo zubného ošetrenia trpí asi 10 až 15 percent populácie. „Aj keď si tento strach nevieme predstaviť, treba pacientovi veriť. Nikto by sa mu za to nemal vysmievať alebo to spochybňovať. Ak sa viem vcítiť do pocitu pacienta, získam si jeho dôveru. On vie, že je v dobrých rukách a ja viem, že potrebuje viac času na ošetrenie,“ hovorí zubný lekár Martin Plevák z Lindau Aesthetic.

Pacient má ošetrenie pod kontrolou

Strach môže prísť v podobe úzkosti alebo dentálnej fóbie. Inak sa prejavuje pri každom ošetrení. Dentálna fóbia je vážnejšia a nie vždy ju vyrieši zubný lekár. V prípade úzkosti sa vhodným pôsobením pocity pacienta môžu zmierniť alebo aj zmeniť.  

„Navrhnem pacientovi, aby zodvihol ruku, keď si chce prestať. Ak mi dá znamenie, okamžite prestanem. Pacient vie, že má ošetrenie pod kontrolou a rozhoduje, ako sa bude vyvíjať,“ konštatuje Martin Plevák.

Stres zo zubného ošetrenia majú zväčša ľudia, ktorí zažili nepríjemnú a bolestivú skúsenosť v zubárskom kresle. Bolesť alebo zlé zaobchádzanie si pamätajú aj od detstva. Zubná medicína dnes nepozná bolesť pri zubnom ošetrení. 

foto: unsplash, adobestock 

zbavte sa strachu zo zubára

zbavte sa strachu zo zubára

Napište nám Zavolejte nám