idealne-postavenie-zubov-uvodna-1-

Smile design - nenápadne nápadný úsmev

V zubnom lekárstve existuje nový spôsob, ako plánovať vzhľad úsmevu. Táto technológia sa volá smile design (čítaj smajl dizajn), ktorý sa dá preložiť ako dizajn úsmevu. Aj úsmev vedia niektorí lekári pri rekonštrukcii zubov nadizajnovať tak, aby vyzeral zdravo, krásne, a najmä prirodzene. Je to trend životného štýlu, ktorý je vo svete rozšírený viac ako u nás.

Ideálne postavenie zubov

Zubní lekári, ktorí sa špecializujú na smile design, majú počítačové programy na tzv. ideálne postavenie zubov. Opierajú sa o štúdie, v ktorých sa tvar a veľkosť zubov odvodzuje od proporcií tváre.

K ideálu prispela aj štúdia proporcií Leonarda da Vinciho, ktorý skúmal, či sa krása ľudského tela dá vyjadriť matematicky. Zaviedol pojem zlatý rez, ktorý je známy najmä v umení, ako ideálny estetický pomer rôznych tvarov. Dnes ich vieme spracovať aj pri plánovaní veľkosti a tvaru zubov v smile designe.

Ako to funguje v praxi? „Tvár pacienta, teda skôr klienta, si nafotím. Na obrazovej 3D vizualizácii mu nastavím zuby podľa postavenia očí, výšky pier a tvaru tváre. Treba dodať, že najdôležitejšie je zohľadniť predstavu klienta, podľa neho zuby na vizualizácii upravujem,“ povedal zubný lekár Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera na Špitálskej ulici v Bratislave.

Ideálny chrup

Ideálny úsmev

Jemné odchýlky sú in

Smile design sa dá uplatniť pri rekonštrukcii chrupu korunkami, mostíkmi, implantátmi či fazetami. V estetickom ošetrení sú veľmi obľúbené ultrakeramické materiály fazetyTie nepotrebujú radikálne zbrúsenie pôvodného zuba ako je to u korunky. A keď sú medzi zubami väčšie medzery, nepotrebujú zbrúsiť vôbec.

Fazetám sa hovorí aj veneer, z anglického slova obloženie, stačí nimi zub iba obložiť. Pri dobrej hygiene je to dlhodobé riešenie chrupu. Treba dodať, že výzor úsmevu niekedy zásadne zmení len 6 faziet na horných predných zuboch. 

 

Ideálny chrup

Estetika sa týka každodennej stomatológie. Ani bežnú korunku nestačí na zub iba nasadiť, často vyzerá umelo. Treba jej dať ducha, vymodelovať ju tak, aby mala priehlbinky a zakrivenia.

Ľavý a pravý zub nemusí byť zrkadlovo rovnaký, prirodzenosť dodajú jemné a citlivé odchýlky. 

Ani v prírode nevládne symetria, pozrite si povedzme list zo stromu.

Je to dokonalý výtvor prírody, napriek tomu, že pravú a ľavú stranu nemá navlas rovnakú. Obe strany však aj napriek odchýlkam harmonicky ladia.

 

Zlaté zuby odišli do dejín

Začiatky estetickej stomatológie sa začali už pred polstoročím. Na trhu sa totiž objavil na tú dobu revolučný materiál porcelán. Revolučný bol preto, že sa dal dal prispôsobiť farbe ostatných zubov. Prvé porcelánové korunky doniesol na Slovensko Doc. Lindauer, po ktorom je pomenovaná ambulancia na Špitálskej. Je to starý otec Martina Pleváka, zakladateľa Zubnej ambulancie Doc. Lindauera. Dovtedy boli hitom zlaté zuby, ktoré definitívne odišli do dejín stomatológie. 

Celebrity sme všetci

Voľakedy si pekné biele zuby dali robiť možno iba celebrity. Dnes si ich doprajú aj ľudia bežných povolaní ako je povedzme zdravotná sestra, žena v domácnosti či učiteľ. Sú to celebrity svojho vlastného života, svojich rodín a komunít.

Klienti sa ťažko odhodlávajú a zvyčajne sú výsledkom veľmi prekvapení. Hádam všetci hovoria, že keby vedeli, že ich úsmev bude taký prirodzený, išli by do toho skôr. Hovoria o zdravej zmene sebavedomia a odstránení blokov. 

foto: adobestock,  lindauaesthetic

Napište nám Zavolejte nám