jazyk-farba-uvodna

Dentálna Hygiena

Dentálna Hygiena je kľúčovou zložkou udržiavania zdravia ústnej dutiny a prevencie rôznych ústnych ochorení. Dentálna Hygiena, teda proces čistenia a udržiavania ústnej hygieny, hrá kľúčovú úlohu pri predchádzaní zubnému kazu, parodontálnym ochoreniam a iným problémom s zubami a ďasnami.

Dentálna hygiena nie je luxusom, ale dôležitou prevenciou. Pravidelné profesionálne čistenie zubov pomáha predovšetkým predchádzať vzniku zubného kazu a zápalu ďasien. Tieto ochorenia spôsobuje zubný mikrobiálny povlak, ktorý je možnéodstrániť len mechanicky, a to pomôckami pre ústnu hygienu.

Naša klinika využíva najnovší systém profesionálneho čistenia zubov GUIDED BIOFILM THERAPY. Čistenie je ako wellness zážitok. Ošetrenie je bezbolestné a nepoškodzuje zuby.

Air-flow je novinkou v oblasti preventívnej stomatologickej starostlivosti. Je jednou z možností, ako získať úsmev bez zažltnutých zubov od fajčenia,
kávy a iných pigmentov. Pieskovanie zubov je metóda mechanického odstránenia pigmentácií zo zubov pomocou prášku tryskajúceho v prúde vody a vzduchu.
 

 

Prečo je dentálna hygiena dôležitá?

Správna dentálna hygiena má mnoho výhod pre ústne zdravie a celkový stav organizmu jednotlivca:

Prevencia zubného kazu

Pravidelné čistenie zubov a používanie dentálnej nite odstraňuje zubný povlak a pomáha predchádzať vzniku zubného kazu. Fluorid obsiahnutý v zubnej paste posilňuje sklovinu a znižuje riziko zubného kazu.

Prevencia parodontálnych ochorení

Dentálna hygiena tiež pomáha pri predchádzaní ochoreniam ďasien, ako je gingivitída a parodontitída. Odstránenie zubného povlaku a zubného kameňa z povrchu zubov redukuje zápaly a krvácanie ďasien.

Zníženie zlého dychu

Pravidelné používanie antiseptického ústneho prostriedku a čistenie jazyka môže pomôcť kontrolovať zlý dych, ktorý je spôsobený baktériálnou aktivitou v ústach.

Uchovanie estetiky

Správna dentálna hygiena pomáha uchovávať bielu farbu zubov a zabráni vzniku škvŕn alebo poškodenia.

Celkový blahobyt

Ústne zdravie je spojené s celkovým zdravím organizmu. Zlé ústne zdravie môže zvýšiť riziko určitých chorôb, ako sú diabetes, srdcové ochorenia a infekcie.

 

Ako funguje dentálna hygiena?

Dentálna hygiena zahŕňa rad návykov a postupov, ktoré pomáhajú udržiavať čistotu a zdravie ústnej dutiny. Základné časti dentálnej hygieny zahŕňajú:

Pravidelné čistenie zubov

Pravidelné čistenie zubov je základným kameňom dentálnej hygieny. Odstránenie zubného povlaku a zvyškov jedla z povrchu zubov je kľúčové pre prevenciu zubného kazu a ochorení ďasien. Odporúča sa čistiť zuby dvakrát denne, ráno a večer, po dobu najmenej dvoch minút.

Používanie dentálnej nite

Dentálna niť je vaším spojencom pri čistení priestorov medzi zubami, kam zubná kefka nemôže dosiahnuť. Tieto miesta sú často miestom hromadenia zvyškov jedla a zubného plaku. Používanie dentálnej nite denne pomáha zachovať zdravie vašich ďasien a predchádza parodontálnym ochoreniam.

Návštevy u zubára

Pravidelné návštevy u zubára sú neoddeliteľnou súčasťou dentálnej hygieny. Zubár vám môže poskytnúť dôkladnú kontrolu vašich zubov a ďasien a včas odhaliť prípadné problémy. Profesionálne čistenie zubov vám tiež pomáha udržiavať zuby vo vrcholnej forme.

Stravovacie návyky

Vaša strava má významný vplyv na vaše ústne zdravie. Omezte konzumáciu sladkých a kyslých jedál a nápojov, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz a eróziu skloviny. Zároveň zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na vápnik a vitamíny, ktoré posilňujú zuby.

Oplachovanie ústnou vodou

Oplachovanie ústnou vodou s antiseptickým účinkom môže pomôcť pri zabíjaní baktérií a osviežiť váš dych. Je to dobrý doplnok k čisteniu zubov, ale nesmie nahradiť samotné čistenie.

Ruky čisté, zuby čisté

Nepamätáme sa vždy umyť ruky pred čistením zubov, ale je to veľmi dôležité. Na rukách sa nachádza množstvo baktérií, ktoré môžu byť prenesené do úst.

 

Dentálna hygiena nie je len o zachovaní krásnych bielych zubov, ale ide o vašu celkovú ústnu a zdravotnú pohodu. Starostlivosť o vaše zuby a ďasná prostredníctvom pravidelného čistenia, návštev u zubára a správneho stravovania môže pomôcť predchádzať bolestiam, ochoreniam a komplikáciám. V našej zubnej ambulancii sme tu na to, aby sme vám pomohli udržiavať vaše ústa zdravé a krásne. 

 

 

Napište nám Zavolejte nám