dusseldorf-nemecko-uvodna

Zubárom sa stal v Nemecku, kde si potrpia na kvalitu

Martin Plevák vyštudoval zubné lekárstvo v Nemecku, kde aj pôsobil ako zubný lekár. Po vyše 12 rokoch v zahraničí sa vrátil do Bratislavy, aby prevzal ambulanciu svojho starého otca. Docent Ladislav Lindauer (1932-2011) bol v Bratislave známym zubným lekárom. Asi pred 50 rokmi začal pracovať, ako jeden z prvých na Slovensku, s keramickými korunkami. Nový úsmev vtedy s novou technológiou daroval mnohým pacientom. Martin Plevák je tiež, ako starý otec, germanista a cez nemčinu sa mu otvorili cesty k mnohým novinkám a trendom v oblasti zubnej technológie.

Až tak veľmi vás ovplyvnil starý otec, že ste si vybrali jeho profesiu?

- Keďže dedo bol zubár, tak to v rodine moje budúce smerovanie viselo vo vzduchu. Hoci najskôr som sa rozhodoval medzi lekárskym a ekonomickým smerom. Rozhodol som sa pre zubné lekárstvo, no nemal som veľkú predstavu, čo ma čaká. S dedom sme o zdravotníctve spočiatku nehovorili, až keď som sa dostal na Friedrich-Wilhelms-Universität do Bonnu. Vždy ho zaujímalo, o čom sa v škole učíme. Vzal ma na odborné kongresy do Kolína, Singapuru i čínskeho Shenzhenu a už sme vášnivo diskutovali o zubnej medicíne.

Aké bolo štúdium v Nemecku?

- Štúdium trvalo 5,5 roka a bolo zamerané veľmi prakticky. Od prvého semestra sme mali veľa technickej praxe. Naučil som sa aj prácu zubných technikov. Sami sme vyrábali mostíky, inlaye, protézy a pracovali sme aj s rôznymi modernými materiálmi, keramickými fazetami, zirkónovými korunkami a implantátmi. Školstvo fungovalo výborne, potom som chcel skúsiť aj nemeckú prax.  

Podarilo sa?

- Zamestnal som sa u Dr. Christopha Boegera v Düsseldorfe, na ktorého som mal naozaj šťastie. Nechal ma robiť všetky výkony, aj tie náročnejšie. Spolužiaci mi hovorili, že u svojich lekárov sa k väčším výkonom nedostali. Ja som sa mohol svojho mentora na všetko pýtať, ale pracoval som samostatne. Christoph Boeger vytvoril v ambulancii prostredie dôvery, kde som sa cítil dobre a zbieral som skúsenosti. Obľúbil si ma tam nielen šéf, ale aj ostatní kolegovia a pacienti. Po dvoch rokoch praxe chcel, aby som tam zostal, ponúkol mi výborné pracovné podmienky a aj ma motivoval, že mi zaplatí postgraduálne štúdium implantológie, o ktorú som sa zaujímal. Túto príležitosť som s radosťou prijal.

Nemali ste v nemeckom prostredí problém s tým, že ste cudzinec?

- Nie, možno preto, že som nemal jazykovú bariéru. Po nemecky som sa učil na gymnáziu, počas neho som bol rok na študijnom pobyte v Nemecku, maturoval som z nemčiny, univerzitné vzdelanie mám z Bonnu a na stene mi visí certifikát z Goetheho inštitútu. Nemci cítili môj slabý prízvuk, no nevedeli ho identifikovať. Kolegovia i pacienti ma rešpektovali, a národnosť neriešili.

Ako funguje v Nemecku zubné lekárstvo a prevencia?

- Nemecké zdravotníctvo je výborne nastavené, dotuje prevenciu a všetky základné výkony hradia zdravotné poisťovne. Nadštandardné ošetrenia si pacienti platia sami, alebo sa privátne pripoistia. Programy na prevenciu sa realizujú od materských škôl. Zubní lekári sú motivovaní, aby prevenciu podporovali. Každých päť rokov vychádza štúdia o stave chrupu v Nemecku. Vyplynulo z nej napríklad, že za posledných 20 rokov sa počet detí bez zubného kazu zdvojnásobil a počet ochorení ťažkej parodontitídy sa u dospelých zmenšil o 50 %. Je to najmä zásluhou kvalitnej prevencie a správnej motivácie pacientov k starostlivosti o ich zuby.

Prečo ste z Düsseldorfu napokon odišli?

- Majiteľ ambulancie odišiel do dôchodku. U nového majiteľa  Dr. Martina Hoppeho, MSc. som sa tiež veľa naučil, lebo sa venoval implantológii, čo boli pre mňa ďalšie cenné skúsenosti. No po tých rokoch v Severnom Porýní-Vestfálsku som potreboval zmenu. Rozhodol som sa, že sa vrátim do Bratislavy a začnem novú etapu môjho života. 

Ako nemeckú skúsenosť prinášate pacientom?  

- V Nemecku sme na prvej návšteve s pacientom dlhšie komunikovali. Rozprávali sme sa o jeho predstave, ako by chcel zmeniť svoj chrup. Pri vzájomnom rozhovore aj opadol u pacienta strach zo zubného ošetrenia. To robím aj v mojej ambulancii. Vždy mám čas komunikovať s pacientom. Poskytnem mu dosť informácií na to, aby sa sám mohol rozhodnúť, ako postupovať v zubnom ošetrení. Či budeme riešiť iba akútny problém, alebo si posvietime na chrup komplexnejšie. Chodia ku mne aj pacienti od iných zubárov na komplikovanejšie ošetrenia. Hovoria, že ich lekár to nerobí. Mám tú výhodu, že nemecký školský systém a bohatá prax ma pripravili na široké množstvo výkonov.

Aká je vaša vízia?

- Posilňovať odborný tím o šikovných ľudí, špičkových špecialistov. V našom tíme je povedzme Dr. Zuzana Vadkertiová, ktorá je vynikajúca v endodoncii, čo sú koreňové výplne. Keď sa pozriem na röntgenové snímky s jej prácou, tak vidím, že ju robí perfektne. Chceme aj naďalej poskytovať zubnú starostlivosť v príjemnom prostredí a zmeniť návštevu u zubára z nepríjemnej povinnosti na moderný lifestyle a aktívny záujem o zdravé zuby. Pacientov podporujeme najmä v ich preventívnej činnosti, ktorá sa im naozaj oplatí. Ľudia v starobe už nemusia prísť o svoje zuby. Preventívna hygiena a moderné implantáty nám dávajú nové možnosti. 

 Jana Beňová

Napište nám Zavolejte nám