idealne-postavenie-zubov-uvodna-1-

6 rád, ako sa starať o svoje zuby

Ak sa mladí ľudia starajú dobre o svoje zuby, môžu si ich zachovať zdravé do vysokého veku. K tomu treba dobrá hygiena doma i profesionálna hygiena v zubnej ambulancii. Zdravie zubov vieme podporiť aj vhodnou stravou a nápojmi. Poradí vám zubný lekár Martin Plevák z Lindau Aesthetic v Bratislave.

 

1. Jedzte menej cukru

Cukrom sa zníži pH v ústach, sklovina zmäkne a množia sa baktérie, ktoré môžu vytvoriť zubný kaz. Po vyčistení zubov sa pH znormalizuje, sklovina sa zasa spevní tým, že viaže minerály. Sladkosť si dať môžete, ale nie často, aby sa sklovina zregenerovala. 

 

2. Jedzte 3-krát denne

Zubom neškodí iba veľa sladkostí, ale aj časté jedenie. Nejedzte každú hodinu. Stravou sa tiež znižuje pH v ústach, čo kradne zo zubov minerály. 


 

 

3. Veľa hryzte a žujte  

Nie zbytočne sa hovorí, že mrkva je dobrá na zuby. Preto, lebo je to pevná strava, hryzie sa a žuje, čím sa zuby mechanicky čistia. Mrkva je len symbolom, ktorý zastupuje iné potraviny.

 

4.  Pite čistú vodu

Na vaše zuby je najlepšia čistá voda - bez prísad, bez cukru, bez kyselín. A aj bez bubliniek. 

 

5.  Absolvujte pravidelnú kontrolu chrupu

Investície do prevencie sa oplatia. Nevynechávajte pravidelnú prehliadku svojich zubov. Lepšie je, ak sa zistí začínajúci kaz, ktorý ešte nie je viditeľný voľným okom. 

 

6.  Choďte na profesionálnu dentálnu hygienu

Prečo je profesionálna hygiena dôležitá, keď si zuby pravidelne čistíte a používate aj kefky na medzizubné priestory? Pretože sú plochy,  na ktoré sa bežnou hygienou nedostanete. A to pod ďasná a do medzizubných priestorov, ktoré tvoria až 30 percent plochy zubov. Tam sa všade zachytáva zubný povlak, ktorý vytvára zubný kaz a zápal ďasien. Iba profesionálnou hygienou sa dá odstrániť. Choďte na ňu 2-krát do roka, ak máte parodontitítu, aj častejšie, kým sa stabilizuje. 

foto: pixabay, adobestock 

Napište nám Zavolejte nám