fazety-usmev-hviezd-uvodna-1-

S fazetami získate úsmev hviezd

Túžite po bielych zuboch, ktoré vyzerajú prirodzene? Presne také môžete mať aj vy. Na trhu je novinka z estetickej protetiky, keramické fazety. Tento moderný a ultraľahký materiál veľmi predbehol keramické korunky. Keď s nimi vyjdete zo zubnej ambulancie, máte naozaj úsmev hviezd.

„S fazetami som sa stretol v ambulancii v Düsseldorfe, kde som pôsobil. Nemci si ich rýchlo obľúbili a zakrývali si nimi defekty predných zubov, plomby alebo zlomené zuby. Nalepujú sa na zub, ale nedajú sa  nalepiť na miesto, kde chýba,“ povedal Martin Plevák, zubný lekár zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera. Vyše 12 rokov pôsobil v Nemecku, kde nasadzoval fazety pacientom i svojim kolegom. 

Nová keramika je veľmi tenká

Vysvetľuje, že fazety sa označujú aj slovom veneer, čo znamená obklad. Ak má pacient medzery medzi zubami, vie nimi zuby obložiť bez zásahu do pôvodného zuba. No väčšinu zubov pred nasadením fazety treba jemne upraviť. Zo zubu sa zachová oveľa viac ako pri keramických korunkách. Najtenšie fazety majú len 0,3 milimetra, sú naozaj nenápadné.

„Ak sa pacienti rozhodli dať si upraviť iba jeden zub, ktorý sa im poškodil, farbu prispôsobujeme ostatným zubom. Ak sa rozhodnú pre nový horný rad zubov, vyberú si farbu podľa vlastného želania. Dolné zuby sa pritom môžu, ale nemusia radikálne renovovať. Nie sú totiž také dominantné, sú prekryté hornými. Často ich stačí vybieliť,“ vysvetľuje Martin Plevák.

Najprv sa uvidíte na virtuálnej foto

Neviete si predstaviť, akoby ste s novými zubami vyzerali? Martin Plevák si vás odfotografuje a najprv vám chrup vymení virtuálne. Vyberie vám tvar a farbu podľa proporcií tváre. Keď uvidíte svoju fotku, zatajíte dych. Na obrazovke budete mať nový úsmev ako zo žurnálu

Fazety úsmevu veľmi pomôžu, pretože vlastné zuby vekom tmavnú. Majú však tú výhodu, že oproti starším materiálom nepôsobia umelo. Akoby ste na novom zube mali vlastnú sklovinu.

Trendom sú biele zuby

Trendom v zubnom lekárstve je zlepšujúci sa chrup aj u staršej populácie. Tomu pomáhajú nové materiály na trhu a zvyšujúca sa starostlivosť o chrup. Vyberateľné protézy odchádzajú do histórie. „Tak ako sa v estetike robí lifting na tvári, tak fazety sú akýmsi liftingom zubov,“ prirovnáva lekár.  

Zrenovovaný chrup treba potom čistiť a pravidelne chodiť na zubnú hygienu. Ak to budete dodržiavať, roky sa budete z nového úsmevu tešiť. A dosýta sa usmievať.

foto: adobestock